|

Przełom w AR? Wgląd w przyszłość na Uniwersytecie Stanford

W laboratorium Stanforda powstaje nowa technologia obrazowania holograficznego wspomagana przez sztuczną inteligencję, która może być cieńsza, lżejsza i wyższej jakości niż wszystko, co dotychczas widzieli naukowcy. Czy to przełom, który wyznaczy nowy kierunek w rozwoju okularów rozszerzonej rzeczywistości (AR)?

Obecnie prototyp w laboratorium ma ograniczone pole widzenia — zaledwie 11,7 stopnia, co jest znacznie mniej niż w przypadku Magic Leap 2 czy Microsoft HoloLens.

Jednak Laboratorium Obrazowania Obliczeniowego Stanforda prezentuje całą stronę pełną wizualnych pomocy, które sugerują, że naukowcy mogą być na tropie czegoś wyjątkowego: cieńszego zestawu komponentów holograficznych, które mogłyby niemal zmieścić się w standardowych oprawkach okularów i być przeszkolone do projektowania realistycznych, pełnokolorowych, ruchomych obrazów 3D, które pojawiają się na różnych głębokościach.

Porównanie optyki między istniejącymi okularami AR (a) a prototypem (b) z prototypem wydrukowanym w 3D (c). Źródło: Stanford Computational Imaging Lab.

Podobnie jak inne okulary AR, wykorzystują one przewodniki falowe, które są komponentem kierującym światło przez okulary do oczu użytkownika. Jednak badacze twierdzą, że opracowali unikalny “nanofotoniczny metasurface waveguide”, który może “eliminować potrzebę stosowania masywnych optyk kolineacyjnych” oraz “nauczony fizyczny model przewodnika falowego”, który wykorzystuje algorytmy AI do znaczącej poprawy jakości obrazu. Badanie mówi, że modele “są automatycznie kalibrowane przy użyciu sprzężenia zwrotnego z kamery”.


Obiekty, zarówno rzeczywiste, jak i rozszerzone, mogą mieć różne głębokości. GIF: Stanford Computational Imaging Lab.

Chociaż technologia Stanforda jest obecnie tylko prototypem, z działającymi modelami, które wydają się być przymocowane do stołu i oprawki wydrukowane w technologii 3D, badacze dążą do zakłócenia obecnego rynku komputerów przestrzennych, który obejmuje również masywne zestawy mieszanej rzeczywistości z funkcją passthrough, takie jak Apple Vision Pro, Meta Quest 3 i inne.

Doktorant Gun-Yeal Lee, który pomógł napisać artykuł opublikowany w Nature, twierdzi, że nie ma innego systemu AR, który porównywałby się zarówno pod względem możliwości, jak i kompaktowości.

Firmy takie jak Meta wydały miliardy na zakup i budowę technologii okularów AR, w nadziei na ostateczne wyprodukowanie produktu “świętego Graala” o rozmiarze i kształcie normalnych okularów. Obecnie okulary Ray-Bans firmy Meta nie mają wbudowanego wyświetlacza, ale wyciekła mapa drogowa sprzętu Meta, którą uzyskaliśmy w zeszłym roku, wskazywała na rok 2027 jako datę docelową dla pierwszych prawdziwych okularów AR firmy Meta.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.