| | |

Spadek ceny Quest 2 – Czy warto kupić w 2024 roku?

Quest 3 to nowy sprzęt, podczas gdy Quest 2 pojawił się w 2020 roku. Naturalnie oznacza to, że technologia nie jest już najnowsza i w niektórych aspektach widać jej wiek. Ale nadal ma wiele zalet!

Rozpiszmy sobie zalety i wady zakupu headsetu z 2020 roku.

Zalety i wady Quest 2 vs Quest 3

Zalety

  • Nadal można uzyskać dostęp do większości aplikacji i gier w Official Store
  • Nadal robi prawie wszystko, co Quest 3 może zrobić – tylko trochę gorzej
  • Można na nim zainstalować SideQuest – i całe dobro, które z tym idzie
  • Teraz jest dużo tańszy! Podobnie jak wszystkie akcesoria…

Wady

  • Chipset nie jest tak potężny jak w Quest 3
  • Passthrough jest ziarnisty i czarno-biały
  • Nie może już uruchamiać wszystkich aplikacji i gier w Official Store
  • Żywotność baterii nie jest świetna (ok. 2-3 godziny) – ale tak samo jest z Quest 3
  • Fizycznie jest trochę większy niż Quest 3 (ale waży mniej więcej tyle samo)
  • Nie będzie już długo wspierany aktualizacjami i nową zawartością

Podsumowując, Quest 3 jest mocniejszy, oferuje więcej funkcji i zapewnia ogólnie płynniejsze doświadczenie. Będzie również otrzymywał ciągłe wsparcie, które dla Quest 2 może być teraz ograniczone. Ale czy zalety przeważają nad wadami za tę cenę, zależy od Ciebie.

Spadek ceny Quest 2

Bądźmy szczerzy, ostatnia zniżka na Quest 2 w sklepie Meta mocno ułatwia decyzję niezdecydowanym czy chcesz teraz Quest 2 czy Quest 3.

Quest 3 obecnie zaczyna się od 549,99 €(~2,364zł) za model 128GB. To najnowszy model, ale nadal jest dość drogi – zwłaszcza, gdy będziesz musiał wydać 699,99 €(~3,012.83) za model 512GB (który, jeśli chcesz Quest 3, jest zdecydowanie wart tej ceny za znacznie zwiększoną pamięć).

Quest 2 kosztuje teraz 349,99(~1,504zł) za model 256GB (O ile możesz go zdobyć, ponieważ obecnie jest niedostępny) – to tylko nieco ponad połowa ceny Quest 3. A model 128GB kosztuje zaledwie 249,99(~1,074zł).

Robi się naprawde ciekawie prawda? Bo za tysiaka możemy dostać naprawdę konkretny sprzęt który sprawi jeszcze mnóstwo radości, zarówno amatorom jak i tym przechodzącym z rozwiązań PCVR.

Spadek cen akcesoriów Quest 2

Za tańszym headsetem idą równie tańsze akcesoria do niego!

Dokładnie tak – nie tylko cena zestawów Quest 2 spadła, ale także cena wszystkich głównych akcesoriów. I spadły aż o 50%:

Wyprzedaż na meta.com na dzień 11.05.2024

To fantastyczne oszczędności, prezentujące naprawdę atrakcyjną szansę na ulepszenie swojego doświadczenia z Quest 2. W szczególności Elite Strap z baterią to świetny wybór, jeśli jeszcze go nie masz, pozwalając ci grać w VR dłużej dzięki zwiększonej pojemności baterii – i większemu komfortowi.

Warto również zauważyć, że będziesz chciał mieć przynajmniej kilka akcesoriów, aby poprawić swoje doświadczenie i komfort, niezależnie od tego, czy kupisz Quest 2 czy Quest 3, więc skoro wszystko dla Quest 2 jest tańsze, teraz jest najlepszy czas, aby zdecydować się na te akcesoria!

Quest 2 wygląda naprawde schludnie z Elite Strapem (fot. RoadtoVR)

Czy powinienem kupić Quest 2 w 2024 roku?

Świat technologii porusza się w zawrotnym tempie, więc jesteśmy już przyzwyczajeni do tego, że nowe modele zastępują stare – i choć Quest 3 jest obiektywnie ‘lepszym’ headsetem, Quest 2 nadal jest świetnym headsetem w 2024 roku. Szczególnie za te pieniądze!

Pod warunkiem, że wiesz, na co się decydujesz.

To stary sprzęt, co oznacza, że nie będzie otrzymywał ciągłego wsparcia w przyszłości – chociaż potwierdzono, że będzie kontynuowany do końca 2027 roku.

Z pozytywnej strony, pisząc te słowa, nie ma wielu gier, które są wyłączne dla Quest 3 i nie do grania na Quest 2. Dobrym przykładem jest Townsmen VR. Mieliśmy również ostatnio kilka dużych ogłoszeń, które sygnalizują koniec wsparcia dla gier Quest 2. Gra VR oparta na Alien, Alien: Rogue Incursion i Batman: Arkham Shadow są obie gorąco oczekiwane i będą dostępne tylko na Quest 3. Lista gier niekompatybilnych z Quest 2 będzie tylko rosnąć w miarę upływu czasu, więc bądź na to przygotowany.

Kolejnym minusem, jeśli chodzi o nowszą zawartość, jest to, że możliwości Quest 2 Mixed Reality/Passthrough pozostawiają sobie wiele do życzenia, więc jeśli chcesz zgłębić ten unikalny aspekt technologii XR, będziesz tutaj rozczarowany.

Jednak akcesoria są teraz w świetnej cenie. Możliwości techniczne są nadal solidne. A najnowsza aktualizacja (v63) wprowadziła tryb leżący do Quest 2 po raz pierwszy. Co więcej, jeśli naprawdę chcesz podkręcić Quest 2 i w pełni wykorzystać jego CPU/GPU, Quest Game Optimizer(QGO) przybywa z pomocą! Co więcej, biblioteka Quest 2 jest nadal obszerna, więc masz dużo do wyboru.

Podsumowując: jeśli to twoje pierwszy headset VR, to naprawdę nie możesz teraz dostać lepszej oferty. Quest 2 to nadal świetny headset, z mnóstwem funkcji, które cię zainteresują, i ogromną biblioteką aplikacji i gier do ogrania. Oczywiście, Quest 3 to wyższa półka – ale zawsze możesz skusić się na nie gdy te stanieją później!

Ostatecznie, decyzja należy do ciebie! I choć moglibyśmy polecić zakup Quest 3, aby być na bieżąco, Quest 2 w tej cenie to atrakcyjna perspektywa (szczególnie jeśli możesz zdobyć jeden z drugiej ręki!). W końcu, ponad 20 tysięcy osób kupiło Quest 2 na Amazonie w ostatnim miesiącu (kwiecień 2024) w porównaniu do 9 tysięcy kupujących Quest 3.

Nadal konkretnie popularny…

Czy już zdecydowaliście, który zestaw VR wybierzecie? A może już jesteście szczęśliwymi właścicielami jednego z nich? Czy jest coś, co szczególnie was cieszy lub irytuje w tych zestawach VR? Chcielibyśmy usłyszeć wasze opinie!

Zapraszamy do podzielenia się swoimi myślami i dołączenia do naszej dyskusji na Discordzie w VrKadia Polska. To świetne miejsce, aby porozmawiać z innymi entuzjastami VR i dowiedzieć się więcej o najnowszych trendach i aktualizacjach w świecie VR. Do zobaczenia!

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.