Meta przechodzi na Unreal Engine 5 dla platformy Quest

Meta, właścicielka gogli VR Quest, ogłosiła, że przestawia swoje wsparcie z Unreal Engine 4 na Unreal Engine 5.1 dla aplikacji budowanych na platformę Quest. Niestety, dwie z najważniejszych funkcji nowego silnika Epic Games, Nanite i Lumen, nie są zaprojektowane dla urządzeń mobilnych i nie są prawdopodobne, że kiedykolwiek zobaczymy je na Quest.

Przejście na Unreal Engine 5

Meta zachęca deweloperów, którzy wybierają silnik gry Epic, do zastanowienia się nad użyciem UE5 dla swoich aplikacji na Quest. Jednakże, firma nie doradza aktualizacji do UE5, jeśli deweloperzy są już w trakcie projektu. Aplikacje oparte na UE4 nadal mogą być dystrybuowane w sklepie Meta Quest lub App Lab.

Niemniej jednak, Meta udostępni krytyczne poprawki błędów dla UE4 do końca 2023 roku, choć deweloperzy będą mogli mieć dostęp do zasobów i dokumentacji UE4 na repozytorium GitHub Meta nawet po zmniejszeniu wsparcia.

Koniec wsparcia dla oryginalnego Quest

Jak można się spodziewać, Meta nie będzie już wspierać oryginalnych gogli VR Quest wydanych w 2019 roku. Firmy planują jednak dostarczenie osobnych binariów dla każdego urządzenia wkrótce, co pozwoli deweloperom, którzy celują w Quest 1, na ścieżkę aktualizacji. Warto zauważyć, że OpenXR jest jedynym interfejsem API VR obsługiwanym przez Meta w UE5.

Bez Nanite i Lumen

Niestety, dwie z najważniejszych funkcji nowego silnika Epic Games, Nanite i Lumen, nie są dostępne na urządzeniach standalone. UE5 zawiera dwie nowe funkcje o nazwach Nanite i Lumen. Nanite to wirtualny system geometrii, który używa nowego wewnętrznego formatu siatki i technologii renderowania, aby renderować szczegóły w skali pikseli i wysokie ilości obiektów.

Nanite działa praktycznie jak system poziomów szczegółowości, który pobiera szczegóły z oryginalnego „master” modelu 3D. W swojej dokumentacji dla deweloperów, Epic Games mówi, że Nanite może zwiększyć złożoność geometrii aplikacji, liczbę trójkątów i ilości obiektów o „wiele rzędów wielkości”.

Lumen, nowy system dynamicznego globalnego oświetlenia silnika, również sprawia, że wirtualne otoczenie wygląda lepiej, ponieważ może używać zarówno oprogramowania, jak i sprzętowego śledzenia promieni dla bardziej realistycznego oświetlenia.

Dlaczego nie na Quest 2 lub Quest Pro? Nanite i Lumen po prostu nie są stworzone do pracy na procesorach mobilnych i w ogóle nie obsługują systemu Android.

Nanite jest obecnie obsługiwany na wielu urządzeniach, w tym na PS5, Xbox Series S|X oraz PC z najskromniejszymi kartami graficznymi generacji Maxwell. PS4 i Xbox One również obsługują Nanite, chociaż w sposób eksperymentalny.

Lumen z kolei został opracowany dla PS5 i Xbox Series S|X oraz wysokiej klasy komputerów. Oprogramowanie śledzenia promieni można wykonywać na kartach graficznych NVIDIA GeForce GTX-1070 lub wyższych, podczas gdy sprzętowe śledzenie promieni musi być na kartach graficznych NVIDIA RTX-2000 lub wyższych lub AMD RX-6000 lub wyższych. Nawet nie na PS4 ani Xbox One.

Ponadto, Epic mówi w dokumentacji Lumen, że „nie ma planów opracowania dynamicznego systemu globalnego oświetlenia dla renderera mobilnego. Gry korzystające z oświetlenia dynamicznego muszą używać nieskalowanego Sky Light na urządzeniach mobilnych”.

Bez bezpośredniego wsparcia od Epic, Meta ma niewiele wyboru. Wprawdzie wielu twórców VR decyduje się na rozwijanie aplikacji w Unity dzięki jego stosunkowo prostej obsłudze dla mniejszych zespołów i większego udziału w rynku ogólnym.

Mimo że Meta jeszcze nie potwierdziła, kiedy Meta Quest 2 będzie dostępny, informacja o tym, że Meta przenosi się na Unreal Engine 5.1 to krok naprzód w kierunku doskonalenia jakości i wydajności gier na platformie Quest. Chociaż dwie główne funkcje UE5, Nanite i Lumen, nie są dostosowane do pracy na mobilnych procesorach, deweloperzy i tak mogą spodziewać się znacznie lepszego wizualnego doświadczenia dzięki skokowi na nowszą wersję silnika gry.

Kiedy Meta Quest 2 zostanie oficjalnie wydany, z pewnością zobaczymy wiele nowych, ekscytujących gier na ten system. Zawsze warto pamiętać, że UE5 to tylko jeden z wielu silników gier, z których deweloperzy mogą korzystać. Niemniej jednak, z UE5 na horyzoncie, możemy się spodziewać, że deweloperzy będą chcieli wykorzystać te nowe narzędzia i funkcje, aby stworzyć niesamowite wirtualne doświadczenia na platformie Meta Quest.

Podoba Ci się nasza praca?

Podobne wpisy

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.