| | |

Meta Quest V53: wygodniejsze pobieranie aktualizacji, WiFi 6E dla Quest Pro i wiele więcej

Meta właśnie zapowiedziała na swoim blogu nową aktualizację dla gogli Quest 2 i Quest Pro. V53, która do tej pory była dostępna tylko w publicznych kanałach testowych, przeskakuje z V51 gubiąc jeden numer po drodze, ale za to przynosi kilka ciekawych funkcji, między innymi możliwość aktualizowania aplikacji podczas wyłączania gogli, nowe narzędzia nadzoru rodzicielskiego, nagrywanie dźwięku w stereo, możliwość oglądania Twitcha z poziomu przeglądarki Mety czy też obsługa WiFi 6E dla Meta Quest Pro. Przyjrzyjmy się bliżej, co niesie ten nowy update.

Nowe narzędzie nadzoru rodzicielskiego

Wersja v53 wprowadza nowe narzędzie – filtr kategorii stron przeglądarki Meta Quest, które pomoże rodzicom i opiekunom zarządzać tym, czego nastolatki mogą szukać i przeglądać w przeglądarce Meta Quest. Rodzice mogą skonfigurować to narzędzie, przechodząc do zakładki Nadzór rodzicielski w aplikacji mobilnej Meta Quest. Stamtąd mogą blokować strony internetowe na podstawie takich kategorii jak „Alkohol” czy „Przemoc”. Ustawienia są indywidualne dla każdego konta, więc rodzice mający kilkoro dzieci mogą wybrać różne ustawienia odpowiednie dla każdego z nich, a ich nastoletnie pociechy otrzymają powiadomienia e-mailowe, gdy ich rodzic lub opiekun skonfiguruje nowy filtr.

Nowe możliwości aktualizowania aplikacji

Od teraz możemy opóźnić wyłączenie gogli Meta Quest do momentu zakończenia pobierania aktualizacji aplikacji, by szybciej rozpoczynać grę przy kolejnej okazji. Do tej pory aktualizowanie gier często bywało bardzo irytujące, gdy np. pozostawione włączone na noc gogle przechodziły w tryb czuwania, co zatrzymywało pobieranie. Dzięki wersji V53 można po prostu zdjąć gogle, podłączyć je do ładowania i zająć się swoimi sprawami, podczas gdy urządzenie wykona aktualizacje. To powinno pomóc zmniejszyć liczbę aktualizacji aplikacji, które musimy przeprowadzić przy kolejnym wejściu do wirtualnej rzeczywistości.

Natomiast jeśli nie chcemy aktualizować aplikacji przed wyłączeniem urządzenia, możemy po prostu odznaczyć tą opcję w oknie wyłączania zasilania.

Zaawansowane ustawienia kamery i dźwięk stereo

We wrześniu zeszłego roku w aktualizacji V44 Meta wprowadziła nową, długo oczekiwaną funkcję eksperymentalną – Zaawansowane ustawienia kamery. Wśród nich znalazły się takie funkcje jak stabilizacja obrazu, wybór liczby klatek na sekundę, przepływność strumienia obrazu czy jego proporcje, dzięki czemu można było rejestrować i udostępniać w lepszej jakości ulubione momenty z gier VR.

W wersji V53 ustawienia te przestają być już eksperymentalne, więc można z nich korzystać bez obaw o to, że będziemy musieli się mierzyć z błędami czy nieprawidłowym działaniem. Funkcje te są bardzo przydatne dla osób, które lubią udostępniać swoje filmy na Instagramie czy YouTube i chcą mieć nad nimi większą kontrolę, trzeba jednak pamiętać, że istnieją pewne kompromisy i na przykład włączenie stabilizacji obrazu zmniejszy pole widzenia na nagranych filmach. Dodatkowo w wersji V53 te nagrania będą rejestrowały dźwięk stereo zamiast mono, więc podczas ich oglądania będziemy słyszeć odgłosy z tych samych kierunków, z których dochodziły do nas bezpośrednio w goglach.

Twitch w przeglądarce Meta Quest

V53 przynosi niewielką poprawkę dotyczącą przeglądarki Meta Quest: od teraz będzie się można zalogować swoje konto Twitch, czyli do najpopularniejszej platformy medialnej do transmisji gier komputerowych oraz rozgrywek sportu elektronicznego. Będziemy mogli bez przeszkód śledzić swoich ulubionych streamerów, czatować, obserwować czy subskrybować – teraz wszystko powinno działać płynnie.

WiFi 6E w Meta Quest Pro

Na koniec świetna informacja dla posiadaczy gogli Meta Quest Pro – V53 wprowadza dla nich obsługę WiFi 6E. Osoby posiadające w domu router z takim standardem łączności bezprzewodowej teraz po połączeniu Questa Pro z siecią będą mogły osiągnąć prędkość transmisji danych do 1,6 Gb/s. Umożliwi to szybsze pobieranie czy streaming, ale co najważniejsze – pozwoli na jeszcze szybsze połączenie z lokalnym komputerem do zdalnego przesyłania obrazu. Przyda nam się to podczas pracy w Meta Horizon Workrooms czy Immersed oraz przede wszystkim zapewni płynniejsze działanie gier PCVR podczas korzystania z Air Linka.

To są główne nowości, które wprowadza aktualizacja Meta Quest V53. Trzeba jednak pamiętać, że Meta wprowadza swoje nowe oprogramowanie stopniowo – aby uniknąć ewentualnych problemów, aktualizacje udostępniane są użytkownikom w różnym czasie. Bądźcie zatem czujni i uzbrójcie się w cierpliwość, bo zapewne niedługo aktualizacja dotrze także do waszych Questów.

Źródło: www.meta.com

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.