| | | |

Gdzie jest Meta Gaming Showcase (i GTA VR)?

Coroczne Meta Gaming Showcase jest prawdziwym świętem dla wszystkich entuzjastów gier VR. Niestety, wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że w tym roku się go nie doczekamy.

Meta Gaming Showcase jest jednym z dwóch corocznych wydarzeń związanych z technologią VR, organizowanych cyklicznie przez firmę Meta. W przeciwieństwie do skupionego bardziej na sprzęcie i biznesie Meta Connect, tutaj amerykański gigant prezentuje najnowsze gry i aktualizacje dla swoich platform VR. Historia tego wydarzenia sięga 21 kwietnia 2021 roku, kiedy to po raz pierwszy zorganizowano pokaz pod nazwą Oculus Gaming Showcase, jeszcze przed zmianą marki na Meta. Wtedy to zaprezentowano pierwszy duży exclusive dla Questa 2 – port VR klasycznego Resident Evil 4, a także ostatnią grę Facebooka/Mety na platformę PCVR – Lone Echo 2. Pokazano także grę I Expect You To Die 2 oraz dodatki i aktualizacje do The Walking Dead: Saints & Sinners, Pistol Whip, Warhammer 40K: Battle Sister oraz Star Wars: Tales From the Galaxy’s Edge. Od tego czasu event stał się coroczną tradycją i jednym z najbardziej wyczekiwanych przez fanów VR momentów w roku.

Rok później, 20 kwietnia 2022 odbył się drugi pokaz, już pod nową nazwą Meta Gaming Showcase. Przyniósł on zapowiedzi kolejnych ważnych dla świata VR gier, jak Ghostbusters VR, The Walking Dead: Saints & Sinners – Chapter 2: Retribution, Among Us VR czy Red Matter 2, pokazał również dodatkowy tryb The Mercenaries do Resident Evil 4. Ale prawdziwym trzęsieniem ziemi okazał się dopiero następny event, na który musieliśmy poczekać trochę dłużej niż zwykle, bo do 1 czerwca 2023. Wtedy to miał miejsce Meta Gaming Showcase 2023, prowadzony niezmiennie tak jak dwa poprzednie przez Ruth Bram, producentkę wykonawczą Oculus Studios. To była zdecydowanie najbogatsza konferencja gamingowa Mety, obfitująca w zapowiedzi takich hitowych gier jak Asgard’s Wrath 2, Assassin’s Creed: Nexus, Stranger Things VR, Attack on Titan: Unbreakable, I Expect You To Die 3, Dungeons of Eternity, The 7th Guest VR, Bulletstorm VR, Vampire: The Masquerade – Justice, Samba de Amigo, Silent Slayer… Dodatkowo chwilę wcześniej został po raz pierwszy oficjalnie pokazany nowy headset Mety – Quest 3. Nic więc dziwnego, że wielu z nas ostrzyło sobie zęby na kolejny event i zastanawiało się, czym Meta zaskoczy nas w tym roku.

Tymczasem Meta zaskoczyła nas tym, że… Eventu nie zrobiła. Mija właśnie rok od ostatniej konferencji i nic, nie doczekaliśmy się nawet żadnej zapowiedzi, które zwykle pojawiały się miesiąc przed. W dodatku w tym roku stała się rzecz bardzo dziwna, ponieważ w ciągu tego półrocza została zapowiedziana masa gier na Questa, z Batman: Arkham Shadow prosto od Mety na czele – i nie czekały one na żadną konferencję, po prostu ogłaszano je nagle wrzuconym do sieci trailerem. Tak zrobiono z Alien: Rogue Incursion, Homeworld: Vast Reaches, MudRunner VR i wieloma innymi grami. A skoro nawet sama Meta nie chciała zachować ogłoszenia swojego prawdopodobnie największego w tym roku hitu segmentu AAA na swój własny event, to wiedz, że coś się dzieje. To wywołało wśród wielu fanów konsternację, snucie teorii i domysłów, nawet wrzucanie fałszywych tropów i niepotwierdzonych informacji (na jedną, przyznajemy, złapaliśmy się i my…). W tym momencie nikt już nie ma chyba złudzeń – skoro growy showcase Mety nie odbył się w pierwszym półroczu 2024 roku, to raczej nie będzie zabierał miejsca Meta Connect, który zwykle ma miejsce we wrześniu. A ten w tym roku prawdopodobnie będzie miał równie duże znaczenie co jego poprzednik, bo według coraz wyraźniejszych przecieków niedługo możemy oficjalnie zobaczyć Questa 3S, być może również pokażą długo wyczekiwane okulary AR Mety. Meta Connect 2024 będzie idealnym miejscem i momentem na ich prezentację.

Ale chwila, a co z nami, graczami? Co z naszym świętem gier? Czy Meta chce nas odstawić na boczny tor i traktować po macoszemu, jak obecnie Sony posiadaczy PSVR2? Otóż nie. Po pierwsze – wszystko wskazuje na to, że to będzie najbardziej udany udany rok w historii dla platformy standalone (i być może całego VR również). Do tej pory mieliśmy kilka udanych growych niespodzianek jak Medieval Dynasty: The New Settlement, Contractors: Showdown, wspomniane Homeworld i MudRunner. Na drugą połowę roku czekają nas takie hity jak Batman: Arkham Shadow, Metro: Awakening, Alien: Rogue Incursion, Zombie Army, Attack on Titan VR: Unbreakable, Wanderer: The Fragments Of Fate, Metal: Hellsinger VR, Skydance’s Behemoth. Na Questa trafią też Undead Citadel, Hellsplit: Arena czy ciekawie zapowiadające się VRSO: Bare Knuckle Fighting i cała masa innych gier. Być może dodatkowa konferencja z zapowiedziami wcale nie była nam tak potrzebna…

Po drugie – być może rolę Meta Gaming Showcase przejmie w tym roku inna ważna dla branży impreza – a mowa o Summer Game Fest. Wydarzenie organizowane przez Geoffa Keighleya, twórcę The Game Awards, często jest określane jako duchowy spadkobierca targów E3. Jako platforma dla prezentacji nowych tytułów i dużych zapowiedzi, Summer Game Fest stało się ważnym punktem w kalendarzu wydarzeń gamingowych i jest traktowane jako główny event letni w branży gier. Tegoroczny pokaz wystartuje za tydzień – 7 czerwca o godzinie 22:45 naszego czasu i ma potrwać dwie-trzy godziny. Jaka w tym rola Mety? Otóż wiemy, że jest jednym z partnerów SGF i na pewno pokaże tam przynajmniej jedną grę – Batman: Arkham Shadow. Kto wie – może będzie ich więcej i to byłby całkiem niegłupi pomysł. Ostatnie działania pokazują, że Meta dąży do rozpromowania swojej platformy VR wśród zwykłych graczy. W przeciągu ostatniego roku wyszło lub wyjdzie na Questa mnóstwo gier będących portami, spin-offami czy kontynuacjami produkcji znanych z płaskich ekranów. Zaprezentowanie swoich gier na ogólnej konferencji dla wszystkich zamiast tylko dla swojej dotychczasowej niszy może dać dobry efekt i przyciągnąć dodatkową uwagę graczy. To też świetna okazja do zateasowania swojego nowego, niedrogiego headsetu – Questa 3S – by wywołać potrzebę i dać tanie rozwiązanie. Dodatkowo w ramach Summer Game Fest 9 czerwca o godzinie 19:00 czasu polskiego będzie Xbox Showcase. Jak wiemy, w ostatnich miesiącach współpraca Mety i Microsoftu się zacieśniała, doczekaliśmy się dedykowanej aplikacji Xbox Game Pass dla Questa, narzędzi MS Office czy zapowiedzi wolumetrycznych aplikacji dla Windowsa, streamujących trójwymiarowy obraz do gogli. Wiemy też o tym, że dzięki współpracy tych dwóch firm powstaje nowa, limitowana wersja Questa 3, zwana potocznie „Xboxem VR”. Czy zostanie on zaprezentowany na tej konferencji? A może to on jest tym tajemniczym „Questem 3S”? Kto wie, przekonamy się już za tydzień.

I pozostała jeszcze jedna kwestia – co z zapowiedzianym w 2021 roku GTA: San Andreas VR? Czy gra dalej powstaje, czy ma szansę doczekać się w tym roku premiery, albo choćby zwiastuna? Przez ten absolutny brak nowych informacji wielu graczy straciło już nadzieję, a San Andreas VR stało się głównie obiektem żartów i kpin. Czy gra została skasowana? Moim zdaniem nie i nie ma tutaj co panikować. Bardzo podobną sytuację mieliśmy z Assassin’s Creed: Nexus, które zostało zapowiedziane we wrześniu 2020 na Facebook Connect i przez blisko trzy lata nie mieliśmy już o nim żadnych informacji, więc wielu myślało, że gra trafiła do kosza. Tymczasem wzmianka o niej pojawiła się nieoczekiwanie na Meta Gaming Showcase 2023 i parę miesięcy później gra ujrzała światło dzienne. Tak samo może być z GTA VR, od którego zapowiedzi minie w październiku trzy lata. To oznaczałoby, że gra powinna zostać przypomniana światu w ciągu najbliższych tygodni i być może Summer Game Fest jest do tego odpowiednim miejscem. Możemy być raczej pewni tego, że gra powstaje, wskazują też na to drobne przecieki. Ale czy trafi jeszcze na przestarzałego już Questa 2? Za to nie dam sobie ręki uciąć…

GTA San Andreas dla Questa nadchodzi! Czy te oczy mogą kłamać?

Podoba Ci się nasza praca?

Similar Posts

4 Comments

  1. Takie san andreas na vr bym przygarnął z chęcią. Pozostaje czekać na to co wydarzy się na summer game fest.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.